Siklamen Çiçeği (Cyclamen)

Siklamen Çiçeği (Cyclamen)

Üretici:Oskar Çiçekçilik
Ürün Kodu:OSK-2513
Stok Durumu:1
FİYATI: 60 KDV: 11 TL TOPLAM: 71 TL
Miktar:     ya da   A.Listeme Ekle Ürün Karşılaştır
0 yorum  0 yorum     Yorum Yap

Siklamen Çiçeği (Cyclamen)

Sonbahardan ilkbahar ortalarına kadar çiçek açar. Siklamen çiçeği serin ve havadar ortamı, havadar toprakları severler. Siklamen çiçeği aslında bahçe, balkon bitkilerinden olduğu halde, kış boyunca ev süs bitkisi diye satılırlar.

Bazı doğal siklamen türlerinin çiçekleri son derece güzel bir kokuya sahiptir. Belki bu yüzden bizde eski bir adı Buhur-u Meryem’dir. Buhur eskiden güzel koku veren tütsülere denirdi.

Siklamen Avrupa’da İran Menekşesi olarak da bilinir. Avrupalılar Anadolu, Ortadoğu ve bütün Akdeniz çevresi ülkelerinden aldıkları doğal siklamen türlerini melezleştirerek ve ıslah ederek çok gösterişli birçok siklamen çeşidi geliştirmişler.

Siklamen Rengi

Fuşya rengine benzeyen bir pembe tonuna da siklamen rengi denir. Ormanlarda bulunan yabani siklamenlerden bir türün çiçeğinin rengidir.

• Siklamen Çiçeğinin Genel Özellikleri

Bunlar Myrsinaceae familyasının Cyclamen cinsi bitkileri olup 23 ana türü, ayrıca süs bitkileri sektörü için geliştirilmiş yüzlerce hibrit ve kültivarları vardır.

Doğal Siklamen Türleri

Çiçeklenme zamanı genel olarak sonbahardan ilkbahar ortalarına kadardır; ya devamlı ya da bu zaman içinde belirli bir zaman aralığındadır. Siklamenler ilkbaharda veya yaz başında gündüz süresi fazla uzadığı zamanlarda ve havalar ısındıkça bütün yaşam aktivitelerini durdurarak dinlenme sürecine girerler. Yaz ortasından sonra, gündüz vaktinin kısalmaya devamının arttığı zamanlarda herhangi bir zamanda (Temmuz sonundan Kasım ayına kadarki dönemde) yeni filizler çıkarmaya başlar ve genelde sonbahardan itibaren çiçeklenirler. Soğuğa dayanıklılıkları türe göre değişir. Bazıları sıfırın altında birkaç derece soğuğa zor dayanırken bazıları -30°C kadar soğuğa dayanır.

• Siklamen Çiçeğini Evde Yetiştirme:

Siklamenler nemli ve serin havayı, çok havadar ortamları sever. Süs bitkisi olarak esasen bahçeler, parklar ve balkonlar için uygundur. Bu yüzden ister hibrit ister doğal tür olsun evlerde siklamen yetiştirmek çok zordur. Daima pencere dışında veya balkonda tutulmalıdır. Haftada bir iki defa, birkaç saatliğine ev içerisine alınabilinir. Aksi takdirde evlerde yetiştirilmesi, yaşatılması mümkün değildir.

Kırmızı sevenlerin çiçeği olmaya aday sıklamen çiçeği rengiyle görenleri kendine hayran bırakan bir bahçe çiçeğidir. Bununla birlikte beyaz, mor ve pembe rengi de bulunmaktadır. Sıklamen çiçeğinin çoğu türünde yaprakların uçlarında kıvırcıklanmalar görülmektedir. Oluşan kıvırcık görüntü çiçeğe farklı bir hava katmaktadır.

Sıklamen bitkisi soğuğu çok sever. İşte bu yüzden de sonbahar ve özellikle de kış aylarında açtığı renkli çiçekleriyle görsel şölen sunar. Yaz döneminde ise çiçeklerini döker ve sonbahara kadar dinlenmeye çekilir.

Bulunduğu ortamın ideal sıcaklığı 15 derece dolaylarıdır. Sıcaklık 15 dereceyi geçerse bitkinizin yaprakları hızla sararmaya başlar.

 

Bu çiçek, soğuk mevsimlerin dışında aydınlığı ve serin havayı çok sever. Çiçeğiniz için uygun yer ararken bu kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Akılda tutulması gereken başka bir ayrıntı da temiz havayı sevmesiyle tanınan sıklamen çiçeği diğer bitkilerle yakın yere konmamalıdır. Aksi taktirde çiçeğiniz yeterince güzel çiçeklenmez.

Çiçeğinizin toprağının her gün kontrol edilmesi ve nemli olup olmadığından emin olunması gerekmektedir. Unutmayın ki sıklamen çiçeği, nemli toprakla güzel çiçekler verebilir.

Çiçeğinizi mutlaka alttan sulamalısınız. Ve sulama miktarı iyi ayarlanmalıdır. Nemi sever ancak fazla ve sık sulanırsa çiçeğiniz solabilir.

Sıklamen bitkisi havalar ısınınca önce yapraklarını kahverengiye çevirir. Daha sonra da çiçeklerini döker. Kahverengiye dönen yaprakların koparmak yoluyla temizlenmesi gerekmektedir.

Bitkiniz, çiçeklerinin tümünü döktüğünde artık sulanmamalıdır. Onu serin bir yere alın ve mevsiminin gelmesini bekleyin.

İtiraf etmek gerekir ki bu çiçeğin bakımı biraz zor ve bakım isteyen bir süreç gerektirir. Ev ortamında birkaç ay çiçekli tutabilirsiniz. Daha sonra çiçeklerini döker.

Bu bitkiyi çoğaltmak niyetindeyseniz yaz aylarının başında tohumlarını ekin. Ancak çiçeklenmesi 15 ay kadar bir zaman alır. Bu süre de kısa zamanlı bahçe renklendirmeyi hedefleyenler için biraz uzundur.

Yorum YapNot: HTML'ye dönüştürülmez!

Kötü           İyi