KALANCHOE

KALANCHOE

Üretici:Oskar Çiçekçilik
Ürün Kodu:OSK-2510
Stok Durumu:50
FİYATI: 40 KDV: 7 TL TOPLAM: 47 TL
Miktar:     ya da   A.Listeme Ekle Ürün Karşılaştır
0 yorum  0 yorum     Yorum Yap

Kalanchoe Çiçeği Bakımı

Kalanchoe çiçeği bakımı, kalanchoe rengarenk çiçeklere sahip, fazla yer kaplamayan, oldukça kolay bakılan bir saksı çiçeğidir. Kalanşo diye bilinen Asya ve Afrika kökenli bir bitkidir. En fazla Madagaskar'da kalanchoe çiçeği türlerini görebilirsiniz. Düşüp yeşeren anlamına gelen kalanchoe, bitkinin çiçeğinden, yaprakları ve dallarından toprağa düşen parçalarının toprakta köklenmesi ve filizlenerek büyümesi nedeniyle bu adı almıştır. İlk defa Çin'de süs bitkisi olarak kullanıldığından onların verdiği bu isimle anılmaktadır.

Kalanchoe çiçeğinin açık ve koyu pembe, kırmızı, beyaz, turuncu ve sarı renklerde çiçekleri olur. Havadar, aydınlık ve hafif güneşli ortamları sever. Devamlı güneş ışığından korunması gerekir. Su tutma oranı yüksek olduğundan, gece havadar yerleri sever. Öbekler halinde demet gibi çiçekleri olur. Evlerde ve ofislerde yetiştirilebilir. Çiçeklenmesi sonbahardan yaza kadar devam eder. Direkt gelen güneş ışığını sevmeyen çiçek, aynı zamanda fazla suyu da sevmez. Kalanchoe çiçeği ışığı nereden alıyorsa, o tarafa doğru eğilir. Bu yüzden arada çiçeğin yönünü değiştirmek faydalı olur.

Kalanchoe çiçeği bakımı nasıl olur?

·         Boyu fazla uzamayan kalanchoe çiçeğini kapalı ortamda yetiştirmeniz için sıcaklığın 10-12 derece arasında olması gerekir.

·         Kış aylarında güneş gören, yazın gölge olan yerde tutulmalıdır.

·          Dolaylı ışık alması yararlı olur.

·         Sulamada toprağın kurumuş olması gerekir.

·         Diğer saksı bitkisi türlerine göre nem ihtiyacı fazla olmadığından, bakımı da kolay olur.

·         Fazla sıcaklık ve fazla soğuk havada yaprakları ve kökleri zarar görür.

·         Hava akımından olumsuz etkilenir.

·         Yılda bir defa çiçeğe vitamin ve mineral desteği verilmelidir.

·         Afrika menekşesi besini ve orkide besini bunun için uygundur.

·         Kalanchoe çiçeği bulunduğu yerde başka maddelerle temasta olmamalıdır.

·         Çiçeklenmesi genellikle yaz başında olur ve kışa doğru çiçeklerini dökerek dinlenmeye girer.

·         Saksı değişimi yapılırsa, çiçeğin budanması gerekir. Humus katkılı toprak kullanılması uygundur.

·         Köklerde çürüme olmaması için, küçük taneli ponza ya da kuvars kumu toprağa karıştırılmalıdır. Bu şekilde kalanchoe çok hızlı gelişir.

·         Bahardan yaz kadar hızla büyür. Sıcakta gelişimi yavaşlar, çok sıcak olursa gelişimi durabilir.

Kalanchoe Çiçeği Bakımı

Yazın bitimiyle birlikte yeniden gelişmeye devam eder. Sonbaharda havalar serinleyince, gelişimi artar ve tomurcuklanmaya başlar.

Kalanchoe çiçeği nasıl sulanmalı?

Çiçek suyu sevse de, fazla su verildiğinde küser. Her zaman aynı sulama ölçeği kullanılmalı ve ikinci sulamaya kadar toprağının kuruması beklenmelidir. Yazın haftada iki defa, kış geldiğinde bir defa sulama yapılmalıdır. Genel olarak suya az ihtiyacı olur. Ancak verilen suyun toprağın her yerini ıslatması gerekir. Kışın oda sıcaklığında suyla sulama yapılmalıdır. Toprağın alkali olması için en az iki gün dinlendirilen çeşme suyuyla ya da içme suyuyla sulanması uygundur. Yazın toprağın yüzeyi kuruduğunda, kışın tamamen kuruduğunda sulama yapılmalıdır.

Kalanchoe çiçeği nasıl çoğaltılır?

·         Yıl içinde çiçekleri açıp, çiçeklenmesi durduğunda Mayıs ayı içinde saksı değişimi yapılarak, çelikle çoğaltılabilir.

·         Dalları keserek 1-2 gün bekletmeli ve tutmasını sağlamak için biraz sulanmalıdır.

·         Sulama saksının her yerini kapsamalıdır.

·         Gelişimi hızlı olmadığından, boyu da fazla uzamaz.

·         Çoğaltma kökleri ayrılarak başka saksıya dikilir.

·         Dikilen kök kısa sürede büyür ve çiçeklenir.

·          Bu esnada kök direkt güneşle ısınacağı ve hava alacağı bir yere konmalıdır. Yılın herhangi bir döneminde kalanchoe çiçeğinin dalını kırarak dikseniz mutlaka tutar. Bazen yapraklarıyla da çoğaltılabilir.

·          Saplı yaprağı suda bekleterek köklendirilir. Daha sonra hemen toprağa dikilebilir. Bunlara ilk 3 ayda bitki besini verilmemelidir.

·         Çoğaltma için Nisandan Hazirana kadar olan dönem en uygunudur.

Kalanchoe çiçeğinin budanması

Çiçeğin budaması Nisan sonundan Haziran ayı başına kadar olabilir. Gelişimin iyi olması istenirse, Ağustos ayında yeniden budama yapılabilir. Bu kesilen dallar saksılarda köklendirilerek, sonbaharda tomurcuklanması sağlanabilir. Budamayı kalanchoe  çiçeğini yapraksız kalmayacak şekilde istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Kalanchoe çiçeği bakımı görüldüğü gibi oldukça kolaydır. Çiçeklerinin görselliği nedeniyle evlerde, ofislerde yerini almış bu bitkiyi sizlere rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Yorum YapNot: HTML'ye dönüştürülmez!

Kötü           İyiEtiketler: KALANCHOE