AFRİKA MENEKŞESİ

AFRİKA MENEKŞESİ

Üretici:Oskar Çiçekçilik
Ürün Kodu:OSK-2517
Stok Durumu:Stoklar Tükendi
FİYATI: 25 KDV: 5 TL TOPLAM: 30 TL
Miktar:     ya da   A.Listeme Ekle Ürün Karşılaştır
0 yorum  0 yorum     Yorum Yap

Afrika Menekşesi Bakımı

Afrika menekşesi bakımı, ülkemizde neredeyse en fazla sevilen ve yetiştirilen çiçeklerden biri Afrika menekşesidir. Her evde, iş yerinde Afrika menekşesine rastlamak mümkündür. Muhteşem çiçeklere sahip olan Afrika menekşesi yılın her ayı çiçek açabilir ve bir yaprağı kullanılarak çiçek çoğaltılabilir.

Afrika menekşesi özellikle Sonbaharda yaza kadar bol çiçekli bir dönem geçirir. Çok fazla renk tercihi olan bir çiçek olsa da asıl rengi mordur.

Afrika menekşesi denildiği zaman akla Afrika gelse de çiçek en fazla Rusya ve Amerika'da yetiştirilmektedir.

Sulama: Menekşe kök olarak oldukça hassas yapıda bir çiçektir. Dolayısıyla sulama işlemi çok dikkatli yapılmalıdır. Sulamada sert, tuzlu ya da çok soğuk su kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan soğuk su yaprakların sararmasına, beslenme bozukluklarına, köklerinde çürümeye yol açar.

Hafif tuzlu sudan hoşlanan Afrika menekşesi şehir şebeke sularıyla sulanabilir. Afrika menekşesinin toprağı sürekli nemli tutulmalıdır.

Nemli derken kasıt sulu bir ortam değildir. Çok sulu ortamlarda kökleri çürür. Bitkinin sulama ölçüsü ve isteği mevsime göre farklılık gösterebilir. Yazın sık aralıklarla bolca sulanmalıdır.

Kışın ise sulama daha seyrek yapılmalıdır. İki sulama arasında toprağının üst kısmı tamamen kuru olmalıdır. Bu durumlar çiçeklenmesini kolaylaştırmak için önemlidir. Sabah saatleri çiçeğin sulanması için en uygun zamanlardır. Gece yapılan sulama nedeniyle çiçek mantar hastalıklarına yakalanabilir.

Çiçek sulaması saksı altından yapılabilir. Saksıda su eksildikçe su ilave edilebilir. Sulama yapıldıktan sonra 20 dakika suyun tamamen çekilmesi beklenir ve 20 dakika sonra saksıda kalan su boşaltılır.

Toprak: Çiçek için kullanılacak toprak, ortama, saksıya ve sulamaya bağlı olarak farklılık gösterebilir. Yetiştirilme ortamları birbirinden farklı olduğundan deneme yanılma yöntemiyle bazı püf noktalar öğrenilerek iyi bir menekşe yetiştiricisi olunabilir. Afrika menekşesi her ortama uyum sağlayabilen ve ayrıntılara dikkat edilsiğinde kolaylıkla yetiştirilebilen bir çiçektir. Çiçek genelde nemli topraklardan hoşlanır. Toprak harcında nem tutma etkisi olan malzemeler kullanılmalıdır. Bu sayede toprak köklerin çabucak gelişimini sağlayabilir.

Kullanılan toprak geçirgen olmalı, verilen fazla suyu atmalıdır. Ayrıca toprak karışımı hava geçirgenliğini sağlamalıdır. Köklerin yeterince beslenebilmesi için kullanılan toprakta kimyasal karışım olmalıdır. Hafif asidik bir toprak Afrika menekşesi için uygun olur. Toprak harcında, ponza, perlit, torf, vermikülit, odun kömürü, kompost, sphagnum yosunu kullanılabilir.

Saksı tercihi: Çiçek devamlı olarak dengeli bir nem ister. Aniden değişen sıcaklık, nem düşmesi menekşeyi olumsuz etkiler.

Çiçek yana doğru büyüdüğü için geniş ağızlı ve yayvan saksılar kullanılmalıdır.

Saksının ağzı geniş olup, alt kısma doğru daralmalıdır. Saksıda tahliye deliğinin olması gerekir.

Sıcaklık: Menekşe için gündüz en ideal ısı 21 derece olurken gece 19 derecedir. Sıcaklığın 15-26 derece arasında olması çiçeği olumsuz etkileme. Ancak değerlerde ani düşüş ya da çıkış çiçeği olumsuz etkileyebilir. Yüksek sıcaklıklarda yaprakları sararır ve solabilir.

Yapraklar yavaş yavaş küçülür ve bir yerde toplanmaya başlar. Buda çiçeğin görüntüsünü bozar. Sıcaklık şiddetli bir şekilde artar ve önlem alınmazsa çiçek hiçbir belirti vermeden aniden çürüyebilir.

Düşük sıcaklıklarda çiçeğin gelişiminde gözle görülür durma yaşanır. Isı düşüşü şiddetliyse yaprakları solarak çürür. Yaprak renklerinde matlaşma yaşanır.

Çoğaltma: Menekşe yetiştirmek çoğu kişide bir hastalık haline gelmiştir. Bu zevki yaşayabilmek için menekşenin nasıl çoğaltıldığını bilmek gerekir.

Menekşe tohum, yaprak çeliği, doku kültürü gibi farklı yöntemlerle çoğaltılabilir. Ancak tohumdan elde edilen bitki çok verimli olmaz. Üretimde en fazla tercihe dilen yöntem yaprak çeliğiyle çoğaltmadır. Çelik alma işlemi için sağlıklı bitkiler tercih edilmelidir.

Kullanılacak yaprak gelişimini tamamen tamamlamış olmalıdır.

Canlı ve genç yapraklar kullanılmalıdır. Alınacak yaprak dip ısımdan bastırılarak hemen kırılabilir. Yaprağın sapı 4 santim kadar olmalıdır. Yaprak sapını kısaltmak için jilet kullanılabilir. Yaprak hazırlandıktan sonra saksı uygun toprakla doldurulur ve 25 mm'lik bir çukur açılarak yaprak açılan çukura dikilir. Yan tarafları toprakla kapatılarak sulanır ve direkt güneş almayan bir yere alınır.

Yorum YapNot: HTML'ye dönüştürülmez!

Kötü           İyi